به‌دلیل پایین بودن هزینه‌های درمانی در ایران در مقیاس جهانی،کشور ما ظرفیتی فوقالعاده برای جذب گردشگران درمانی از کشورهای اسلامی و منطقه در اختیار دارد؛ تا این حد که با توجه به شرایط مطلوب به ‌وجود آمده پس از رفع تحریم‌ها، زمینه برای تبدیل شدن به کشوری پیشرو در گردشگری پزشکی در سطح منطقه، برای ایران فراهم شده است. ایران یکی از پنج کشور پیشرفته جهان در زمینه بیوتکنولوژی است و 9 مورد از 15 مورد مولکول‌های بیوتکنولوژیکِ پرکاربرد در اینجا تولید می‌شود. در بسیاری از نقاط کشور ما نیز (از جمله سرعین در اردبیل، محلات، گنو در بندرعباس و فردوس در خراسان) چشمه‌های آب معدنی وجود دارد که پذیرای بیماران بسیاری است. همچنین درمان‌های ناباروری، درمان از طریق سلول‌های بنیادی، دیالیز، اعمال جراحی قلب، جراحی‌های زیبایی و جراحی چشم هم در ایران انجام می‌شود. خدمات درمانی در ایران مطمئن‌تر، علمی‌تر و ارزان‌تر است. در حال حاضر یک‌چهارم بیمارستان‌های کشور در حوزه گردشگری سلامت فعالند و در رشته‌های تخصصی چشم، قلب، زیبایی، نازایی و اعصاب، رنکینگ یک تا پنج را داریم. ضمن اینکه انجام عمل‌های زیبایی (به‌خصوص جراحی بینی)،توریست‌های خاص خودش رادارد .

از حدود 60 سال پیش، ایران  همواره به عنوان قطب گردشگری پزشکی شناخته شده و هر ساله میزبان هزاران بیمار خارجی بویژه از کشور های عربی حاشیه خلیج فارس بوده است.

ایران با برخورداری بیش از ده ها بیمارستان مجهز تخصصی و فوق تخصصی دانشگاهی، خیریه و خصوصی، طیف وسیعی از خدمات پزشکی را توسط پزشکان با تجربه و زبردست ارائه می نماید. برخی از خدمات پزشکی ویژه که در ایران به بیماران ارائه می شود عبارتند از:

-          پیوند اعضاء: نظیر پیوند کبد، کلیه، لوزالمعده، مغز استخوان

-          آنژیوپلاستی عروق مغزی

-          آنژیوپلاستی عروق کبدی

-          شیمی درمانی و پرتودرمانی جهت انواع سرطان ها

-          اعمال جراحی چشم

-          اعمال زیبایی و پوست و خدمات لاغری

-          جراحی های قلب و عروق

-          ارتوپدی و تعویض مفاصل ران و زانو

-          درمان ناباروری و انجام IVF